Gluténmentes/ Torták

GLUTÉNMENTES TEJSZÍNES-CSOKI TORTA

Egy hónapon belül a harmadik kollégám kérésére készítettem tortát. Édesanyjának vitte szülinapjára. Tavaly ezt az erdei gyümölcsös macitortát kérte macigyűjtő édesanyjának, idén egy pár fokkal csokisabbra vettük a figurát 😉 A nemrégiben posztolt tejszínes-csokiganache tortára esett a választás. Mivel soha nem szeretek két egyforma tortát készíteni, így, ha már ízében nem is újítottam, a torta külsejében azonban egy teljesen új technikát alkalmazva dekoráltam. Életemben először készítettem csoki-csipke díszítést a torta törzsére. Nagyon izgalmas volt, de elsőre nem is lett rossz 😉 A 17 cm-es zsúrtorta alapjához a korábbi, jól bevált gluténmentes kakaós piskóta alapreceptemet vettem elő, amelyet IDE kattintva találtok.

Csokoládé ganache krém:
400 ml tejszín (Lidl)
1,5 ek. DW 1:4 negyedannyi édesítő
185 gr 70%-os étcsokoládé
A tejszínt az édesítővel forráspontig melegítem, ha épp csak gyöngyözik leveszem és ráöntöm a csokira, amit apróra tördeltem egy tálban. 5 percet várok, amíg nagyjából megolvasztja, majd egy kanállal addig keverem, amíg teljesen egyneművé nem válik, látni fogjuk a színén is, szép csokiszíne lesz az addig tejeskávé színnek. Folpackkal légmentesen lefedve félreteszem hűlni, ha már kívülről nem meleg, beteszem a hűtőbe pár órára, hogy elérje a megfelelő sűrűséget és hőfokot a későbbi habbá veréshez.

Tejszínes mascarpone krém:
200 ml tejszín (Lidl)
1 ek. DW 1:4 negyedannyi édesítő
125 gr mascarpone (Lidl)
A tejszínt a negyedannyival kemény habbá verem, majd hozzáadom a mascarponét, és ezzel is tovább verem, amíg homogén, kemény habos krémet nem kapunk. Habzsákba tesszük és hűtőbe rakjuk a felhasználásig.
Ha teljesen kihűlt, és a hűtőben is pihent a ganache krémünk, akkor egy keverőtálban kézi mixerrel kemény habosra verjük, mintha csak habtejszínt vernénk. Ha már mintát hagy a mixer a krémben, akkor 125 gr mascarponét hozzákeverünk még, ezzel is szép homogénre keverjük. Ezt a krémet is habzsákba tesszük.
A piskótát kihűlés után 3 lapba vágjuk, és a képen látható módon váltott körözéssel a kétféle krémünkkel betöltjük.

Ha betöltöttük a tortát, a maradék csokikrémmel bevonjuk a külsejét, majd egy habkártyával lehúzzuk az oldalát. A maradék csokis krémmel ízlés szerint díszítjük a torta tetejét. A csokicsipkéhez 100 gr jó minőségű étcsokit megolvasztottam. Lemértem a krémmel bevont torta kerületét és magasságát, majd ezeket a méreteket egy hosszú celofán csíkra mértem és kivágtam. Az olvasztott csokit nylon habzsákba raktam, vágtam egy apró lyukat a végén, és határozott, gyors mozdulatokkal először az egyik irányban csíkoztam végig a celofánt, majd visszafelé a másik irányban is az előző csokivonalakat metszve végig csíkoztak a celofánt. Ezután kb. 5-10 percig hűtöttem ezt a csokicsipke díszt a celofánon, amíg a csoki már kezd bőrösödni, de még formálható törés nélkül, majd az addig hűtőben pihent torta oldalára simítottam óvatos mozdulatokkal. Celofánnal együtt a hűtőben pihentetjük, amíg teljesen megdermed a csoki, és szinte magától elválik a celofántól. A tetejére mini tortacsipkét helyeztem, és stílszerűen kakaóporral rögzítettem a csipke mintát, ami tökéletesen passzol a torta oldalán lévő csoki-csipke motívummal.

Habár először dolgoztam ezzel a díszítő technikával, nagyon jól sikerült, és sok tapasztalatot lehet szerezni már egy ilyen alkalom után is. Legyünk bátrak, merjünk próbálkozni új dolgokkal, hiszen gyakorlat teszi a mestert 😉 Én nagyon megkedveltem ezt a díszítést, igazán elegáns, egyszerű, de nagyszerű tortát készíthetünk, amiről senki nem mondaná meg, hogy nem cukrászdából való 😉

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply